Strona główna » Blog » Poradniki » Juta – co to za materiał, jak można wykorzystać worki jutowe do dekoracji?

Juta – co to za materiał, jak można wykorzystać worki jutowe do dekoracji?

przez Aneta Wieczorek

Juta, znana również jako „złote włókno” to naturalny surowiec o szerokim zastosowaniu. Wykorzystywana jest do produkcji różnorodnych przedmiotów, takich jak worki, zasłony, akcesoria meblowe czy rustykalne torby jutowe. Akcesoria z juty mogą być świetnym elementem dekoracyjnym.

Co to jest juta?

Juta to zarówno nazwa tkaniny o płóciennym splocie, jak i rośliny z której materiał jest wytwarzany. Materiał zrobiony jest z roślin o długich, miękkich i błyszczących włóknach splecionych w mocne, grube nitki. Juta jest drugim po bawełnie najpopularniejszym włóknem. Stanowi alternatywę dla włókien syntetycznych i materiałów takich jak plastik.

Produkuje się dwa rodzaje włókien jutowych, każde z innej odmiany rośliny. Juta biała, nazywana również torebkową wykorzystywana jest w produkcji worków, tapicerki czy dywanów. Juta brązowa ma podobne zastosowanie, jest jednak bardziej miękka, jedwabista i mocniejsza. Pomimo różnicy w kolorze, obie juty składają się z ligniny i celulozy.

Historia juty

Historia „złotego włókna” jest równie interesująca jak samo włókno. Pochodzi już z czasów panowania Mogołów w Indiach, gdzie wieśniacy nosili ubrania wykonane z juty. Wyrabiali z niej także inne przedmioty, takie jak liny i sznurki. Używano jej również do produkcji papieru.

W 1793 roku Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska wyeksportowała 100 ton juty, stając się pierwszą firmą handlującą tym surowcem. Firmy zajmujące się przędzeniem lnu w Dundee w Szkocji, chciały sprawdzić, czy włókno można przetwarzać mechanicznie. Na początku XIX wieku Dundee Spinners nauczyli się przędzenia przędzy jutowej. Przemysł jutowy w Dundee rósł, podobnie jak popyt i eksport surowej juty z subkontynentu indyjskiego.

Pomimo tego, że branża działała prężnie, dopiero w 1855 r. w Rishra powstał pierwszy młyn jutowy, a pięć innych młynów zostało otwartych w krótkim odstępie czasu. Głównymi produktami wytwarzanymi w tym czasie przy użyciu włókna jutowego były materiały workowe, takie jak worki po kawie czy zbożach. Wraz z upływem czasu i nabyciem doświadczenia, zaczęto również produkować drobniejsze tkaniny.

Jak powstaje juta?

Produkcja juty rozpoczyna się wraz ze wzrostem rośliny. Aby uzyskać najlepsze plony, roślina wymaga ciepłego i wilgotnego klimatu z dużą ilością opadów. Najlepiej sadzić ją na dobrze przepuszczalnych glebach gliniastych. Radzi sobie całkiem dobrze bez dodatku pestycydów i nawozów, przez co jej uprawa nie wpływa negatywnie na środowisko.

Gdy dojrzeje, łodygę rośliny zanurza się w wolno płynącej wodzie na okres do 30 dni, aby bakterie oddzieliły włókna od pozostałych części łodygi. Następnie włókna są usuwane, myte, suszone i sortowane po oddzieleniu. Tak przygotowany surowiec wysyłany jest do młynów, w celu przetworzenia na przędzę jutową. Z przędzy produkuje się torby, zasłony i inne akcesoria tekstylne.

Co można zrobić z juty?

Moda na ekologię i recykling sprawia, że chcemy nadawać drugie życie meblom i akcesoriom. Czasami sposoby na wykorzystanie tkanin mogą być naprawdę oryginalne i zaskakujące. Wśród ozdób jutowych, dużą popularnością cieszą się worki jutowe po kawie z nadrukami, nadającymi wnętrzu przytulny charakter w stylu retro.

Ponieważ juta jest wytrzymałą tkaniną, sprawdza się nie tylko do dekoracji. Z powodzeniem może być zastosowana do tapicerowania mebli.

Gdzie kupić worki jutowe?

Do niedawna worki jutowe po kawie, ziemniakach czy innych produktach były dostępne głównie w hurtowniach. Obecnie wiele sklepów internetowych sprzedaje tego typu produkty. Mogą to być worki w dobrym stanie, wyselekcjonowane spośród tych uprzednio używanych do pakowania. Szczególnie możemy polecić te worki jutowe z allegro, ponieważ są już przygotowane do robienia wszelkiego rodzaju ozdób.

W sklepach można również znaleźć nowe worki uszyte z juty, na których wykonywane są ozdobne nadruki, imitujące te wykorzystywane w handlu. W takim przypadku mamy gwarancję, że worki są w idealnym stanie.

Jak wykorzystać worki jutowe po kawie?

Worki jutowe to niedrogi gadżet, który może błyskawicznie odmienić charakter wnętrza. Świetnie wpasują się w wystrój rustykalny, w którym dominuje len, przecierane podłogi i meble oraz naturalne materiały.

Worki po kawie mogą posłużyć jako ozdoba ścienna, solo w ramce lub jako tło do własnym kompozycji. Mogą również posłużyć do dekoracji doniczek z roślinami – naturalny kolor włókien pięknie komponuje się z zielenią liści.

Osoby z zacięciem do szycia i drobnych przeróbek, worki jutowe mogą wykorzystać jako materiał na poduszki, zasłony czy zazdroski do kuchni. Ze względu na neutralny kolor tkaniny, łatwo je dopasować do wnętrza i dodać mu dodatkowej tekstury. Równie ciekawym pomysłem jest wykorzystanie worków po kawie do tapicerowania. Tak przygotowany fotel lub puf będzie oryginalnym elementem ozdobnym.

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

coffee-story

Kawa

Popularne artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej