Strona główna » Poradniki » Juta – co to za materiał, jak można wykorzystać worki jutowe do dekoracji?

Juta – co to za materiał, jak można wykorzystać worki jutowe do dekoracji?

przez Aneta Wieczorek
0 komentarz

Juta, znana również jako „złote włókno” to naturalny surowiec o szerokim zastosowaniu. Wykorzystywana jest do produkcji różnorodnych przedmiotów, takich jak worki, zasłony, akcesoria meblowe czy rustykalne torby jutowe. Akcesoria z juty mogą być świetnym elementem dekoracyjnym.

Co to jest juta?

Juta to zarówno nazwa tkaniny o płóciennym splocie, jak i rośliny z której materiał jest wytwarzany. Materiał zrobiony jest z roślin o długich, miękkich i błyszczących włóknach splecionych w mocne, grube nitki. Juta jest drugim po bawełnie najpopularniejszym włóknem. Stanowi alternatywę dla włókien syntetycznych i materiałów takich jak plastik.

Produkuje się dwa rodzaje włókien jutowych, każde z innej odmiany rośliny. Juta biała, nazywana również torebkową wykorzystywana jest w produkcji worków, tapicerki czy dywanów. Juta brązowa ma podobne zastosowanie, jest jednak bardziej miękka, jedwabista i mocniejsza. Pomimo różnicy w kolorze, obie juty składają się z ligniny i celulozy.

ekspres do kawy

Historia juty

Historia „złotego włókna” jest równie interesująca jak samo włókno. Pochodzi już z czasów panowania Mogołów w Indiach, gdzie wieśniacy nosili ubrania wykonane z juty. Wyrabiali z niej także inne przedmioty, takie jak liny i sznurki. Używano jej również do produkcji papieru.

W 1793 roku Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska wyeksportowała 100 ton juty, stając się pierwszą firmą handlującą tym surowcem. Firmy zajmujące się przędzeniem lnu w Dundee w Szkocji, chciały sprawdzić, czy włókno można przetwarzać mechanicznie. Na początku XIX wieku Dundee Spinners nauczyli się przędzenia przędzy jutowej. Przemysł jutowy w Dundee rósł, podobnie jak popyt i eksport surowej juty z subkontynentu indyjskiego.

Pomimo tego, że branża działała prężnie, dopiero w 1855 r. w Rishra powstał pierwszy młyn jutowy, a pięć innych młynów zostało otwartych w krótkim odstępie czasu. Głównymi produktami wytwarzanymi w tym czasie przy użyciu włókna jutowego były materiały workowe, takie jak worki po kawie czy zbożach. Wraz z upływem czasu i nabyciem doświadczenia, zaczęto również produkować drobniejsze tkaniny.

Jak powstaje juta?

Produkcja juty rozpoczyna się wraz ze wzrostem rośliny. Aby uzyskać najlepsze plony, roślina wymaga ciepłego i wilgotnego klimatu z dużą ilością opadów. Najlepiej sadzić ją na dobrze przepuszczalnych glebach gliniastych. Radzi sobie całkiem dobrze bez dodatku pestycydów i nawozów, przez co jej uprawa nie wpływa negatywnie na środowisko.

Gdy dojrzeje, łodygę rośliny zanurza się w wolno płynącej wodzie na okres do 30 dni, aby bakterie oddzieliły włókna od pozostałych części łodygi. Następnie włókna są usuwane, myte, suszone i sortowane po oddzieleniu. Tak przygotowany surowiec wysyłany jest do młynów, w celu przetworzenia na przędzę jutową. Z przędzy produkuje się torby, zasłony i inne akcesoria tekstylne.

Co można zrobić z juty?

Moda na ekologię i recykling sprawia, że chcemy nadawać drugie życie meblom i akcesoriom. Czasami sposoby na wykorzystanie tkanin mogą być naprawdę oryginalne i zaskakujące. Wśród ozdób jutowych, dużą popularnością cieszą się worki jutowe po kawie z nadrukami, nadającymi wnętrzu przytulny charakter w stylu retro.

Ponieważ juta jest wytrzymałą tkaniną, sprawdza się nie tylko do dekoracji. Z powodzeniem może być zastosowana do tapicerowania mebli.

Gdzie kupić worki jutowe?

Do niedawna worki jutowe po kawie, ziemniakach czy innych produktach były dostępne głównie w hurtowniach. Obecnie wiele sklepów internetowych sprzedaje tego typu produkty. Mogą to być worki w dobrym stanie, wyselekcjonowane spośród tych uprzednio używanych do pakowania. Szczególnie możemy polecić te worki jutowe z allegro, ponieważ są już przygotowane do robienia wszelkiego rodzaju ozdób.

W sklepach można również znaleźć nowe worki uszyte z juty, na których wykonywane są ozdobne nadruki, imitujące te wykorzystywane w handlu. W takim przypadku mamy gwarancję, że worki są w idealnym stanie.

Jak wykorzystać worki jutowe po kawie?

Worki jutowe to niedrogi gadżet, który może błyskawicznie odmienić charakter wnętrza. Świetnie wpasują się w wystrój rustykalny, w którym dominuje len, przecierane podłogi i meble oraz naturalne materiały.

Worki po kawie mogą posłużyć jako ozdoba ścienna, solo w ramce lub jako tło do własnym kompozycji. Mogą również posłużyć do dekoracji doniczek z roślinami – naturalny kolor włókien pięknie komponuje się z zielenią liści.

Osoby z zacięciem do szycia i drobnych przeróbek, worki jutowe mogą wykorzystać jako materiał na poduszki, zasłony czy zazdroski do kuchni. Ze względu na neutralny kolor tkaniny, łatwo je dopasować do wnętrza i dodać mu dodatkowej tekstury. Równie ciekawym pomysłem jest wykorzystanie worków po kawie do tapicerowania. Tak przygotowany fotel lub puf będzie oryginalnym elementem ozdobnym.

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

cold brew
CoffeeStory logo
espresso

Kawa

Popularne artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej