Strona główna » Sztuka parzenia kawy » Dlaczego warto parzyć kawę w domu?

Dlaczego warto parzyć kawę w domu?

przez Aneta Wieczorek
0 komentarz

Nie ulega wątpliwości, że kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Nie wszyscy mają świadomość, że jej historia sięga aż I wieku przed naszą erą. 

Metody parzenia kawy 

Obecnie ciężko wyobrazić sobie bez niej przerwę w pracy, konferencję lub poranek. Kawa towarzyszy nam także przy pierwszej randce i podczas spotkań w gronie rodziny. Można śmiało powiedzieć, że bardzo przyjemnym codziennym rytuałem jest parzenie kawy. Należy pamiętać, że sposób przygotowania napoju powinien być dostosowany nie tylko do rodzaju kawy, ale również grubości ziaren oraz sprzętu, który masz do dyspozycji. Jakość kawy ma oczywiście wpływ na finalny efekt w postaci filiżanki pysznego i aromatycznego napoju. Nie bez znaczenia jest również świeżość ziaren. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że czysta arabica jest jedną z najwyżej cenionych kaw, a jej ziarna dostępne są w szerokim wachlarzu zapachowym. Tzw. single, czyli ziarna pochodzące z jednej konkretnej plantacji warto wykorzystać do metody przelewowej parzenia kawy. Blend, czyli arabikę z dodatkiem robusty możesz użyć w przypadku intensywnych kaw typu espresso. Jeśli ktoś preferuje, to może oczywiście zaparzyć samą robustę. Taka kawa będzie na pewno dużo tańsza, ale też mniej aromatyczna. Warto wspomnieć, że taki napój ma prawie dwa razy więcej kofeiny. Już od setek lat zmielone i palone ziarna kawowca pobudzają człowieka do działania. Jednak zaparzenie aromatycznej kawy wcale nie jest takie proste. Istnieją różne metody parzenia kawy i nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która jest najlepsza. Ważną rolę odgrywają również ziarna kawy, które powinny być wysokiej jakości. 

Ekspres przelewowy 

Metodą na parzenie mocnej kawy sypanej jest ekspres przelewowy. Jest to prawdopodobnie najlepszy wybór dla zwolenników kawy, która od razu stawia na nogi. Kawa zaparzona w ten sposób ma większą zawartość kofeiny niż napar z ekspresu ciśnieniowego, ale jest łagodniejsza niż typowe espresso. Warto pamiętać, że klasyczny ekspres przelewowy nie jest wyposażony w dyszę do spieniania mleka, ale można wykorzystać oddzielny spieniacz. Do pojemnika na kawę należy włożyć filtr i wsypać porcję zmielonych ziaren kawowca. Dostępne są różne modele ekspresu, dlatego pojemnik może być obrotowy, podwieszany lub wysuwany. Wodę trzeba nalać do specjalnego zbiorniczka z grzałką, a po jej zagotowaniu będzie przelewać się za pomocą rurki przez filtr z kawą. To powoduje, że do dzbanka zaczyna przesączać się gotowy napar. Całość nie powinna trwać dłużej niż 10-15 minut. Warto jednak poczekać, ponieważ kawa jest niezwykle aromatyczna i smaczna. Kolejny sposób to parzenie kawy po turecku w tygielku. Kawa parzona po turecku jest mocna, głęboko czarna i bardzo aromatyczna. Można ją zaparzyć wtedy, gdy potrzebujesz naprawdę szybkiej pobudki. Jednak samo zalanie wrzątkiem zmielonych ziaren kawowca może nie wystarczyć. Potrzebny będzie przede wszystkim tygielek do kawy, czyli małe naczynie, które pomaga wydobyć niepowtarzalny smak i aromat ziaren kawowca. Taki tygielek może być emaliowany lub stalowy. Do naczynia należy wsypać zmielone w młynku ziarna kawowca oraz cukier. Można jeszcze dodać szczyptę przypraw korzennych, które dodają ciekawego smaku i pięknie pachną. Główna zasada jest taka, że 1 czubata łyżka drobno mielonej kawy przypada na 1 filiżankę wody. Dobrym pomysłem będzie odmierzenie jednej filiżanki wody na każdą porcję i dodanie jeszcze ekstra pół filiżanki. Nie ma sensu słodzić kawy już zaparzonej, ponieważ może to tylko zmienić jej smak. 

ekspres do kawy

Stopień wypalenia ziaren 

Trafnie wskazuje się, że stopień wypalenia ziaren też decyduje o smaku napoju. W sprzedaży można znaleźć trzy standardowe stopnie, a mianowicie: jasny, średni oraz ciemny. Jasne ziarna idealnie sprawdzą się przy parzeniu takimi metodami jak drip lub french press i cechują się kwaskowatością. Średnio palone ziarna nadają się do parzenia kawy w kawiarce i są trochę mocniejsze w smaku. Z kolei ciemne ziarna mają najbardziej intensywny aromat i są wykorzystywane do parzenia kawy w ekspresie ciśnieniowym lub kolbowym. Stopień zmielenia ziaren jest również ważną kwestią związaną ze smakiem oraz wyborem sposobu przygotowania kawy. Powszechnie przyjmuje się, że im czas parzenia kawy jest krótszy, tym bardziej zmielone powinny być ziarna. Nie patrząc jednak na grubość, najlepiej smakuje zawsze kawa ze świeżo zmielonych ziaren. Analizując sposoby parzenia kawy, nie można zapomnieć o popularnej „sypanej”, czyli kawie parzonej w kubku. Na dnie naczynia umieszczasz zmielone ziarna, a następnie zalewasz je wrzątkiem. Kawa jest gotowa do wypicia od razu, gdy fusy opadną. Trzeba jednak podkreślić, że zbyt długi kontakt kawy z wodą powoduje, że aromat napoju jest znacznie mniejszy. Wybór kawy musi być dopasowany do metody jej parzenia. Jeśli parzysz kawę w dripie lub ekspresie przelewowym, to kawa powinna być czysta oraz jednorodna. Można oczywiście kupić gotową mieloną kawę, ale ze świeżo mielonych ziaren wydobędziesz o wiele lepszy smak. Właśnie dlatego opłaca się zainwestować w młynek żarnowy. Zbyt wysoka temperatura wody jest najpopularniejszym błędem podczas parzenia kawy. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, jakie są rodzaje kaw. 

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

cold brew
CoffeeStory logo
espresso

Kawa

Popularne artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej