Strona główna » Poradniki » Uprawa kawowca w doniczce

Uprawa kawowca w doniczce

przez Aneta Wieczorek
0 komentarz

W obecnych czasach coraz popularniejsza jest uprawa kawy w doniczce. Także w Polsce istnieje wielu zwolenników takiego rozwiązania. Warto dowiedzieć się, gdzie można kupić nasiona oraz jaka jest ich cena. Dobrze także wiedzieć o pielęgnacji kawy w doniczce.

Podstawowe informacje o uprawie kawy w doniczce

Żeby można było zacząć uprawiać własną kawę w doniczce, trzeba przede wszystkim zakupić nasiona bądź gotową sadzonkę. Jednakże mowa tutaj o dość mało popularnych roślinach doniczkowych. Dlatego często jest problem ze znalezieniem ich w pierwszej lepszej kwiaciarni. Dlatego dobrym pomysłem jest kupno nasion do kawy w internecie. W sieci bez problemu będzie można zamówić nawet gotowe sadzonki. Jest to bardzo wygodna opcja. Ponadto uprawa kawy nie wymaga sporych nakładów finansowych, co jest bardzo cenione w obecnych czasach. Sporo osób zastanawia się, jak szybko można liczyć na kwiaty oraz owoce. W przypadku, gdy uprawiana jest karłowata odmiana kawowca, która najczęściej hodowana jest w doniczce, owoce oraz kwiaty pojawią się najbliżej w sezonie letnim w drugim roku od posadzenia. Trzeba też wiedzieć o tym, że kwiaty mają w tym przypadku bardzo wyraźny oraz charakterystyczny aromat. Nie można też zapomnieć o czystym białym kolorze. Co istotne, owoce od zieleni, przez żółć, przechodzą do intensywnej czerwieni, która jest znana wielu ludziom ze zdjęć. Wiele osób nie wie, kiedy możliwe jest posadzenie kawy w doniczce. Okazuje się, że można to zrobić praktycznie w każdym momencie w czasie roku. Jednakże najlepiej jest wtedy, kiedy zrobi się to w czasie wiosny. W takim przypadku najprościej jest zakupić gotową sadzonkę w sklepie ogrodniczym. Jeśli natomiast celem jest hodowla kawy od ziarenka, trzeba zakupić nasiona. Dostępne są w wielu sklepach ogrodniczych zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Najlepiej postawić oczywiście na świeże nasiona, jednakże dostęp do nich nierzadko jest utrudniony.

Uprawa kawowca krok po kroku

W przypadku uprawy kawy w doniczce dobrym pomysłem jest kupno paczki ziaren. Trzeba je przed posadzeniem namoczyć przez całą dobę w letniej wodzie. Kolejno ściąga się z nich cienką skórkę. W ten sposób przygotowane ziarna należy umieścić w wilgotnym piasku i zostawić w ciepłym miejscu. Następnie wymagana jest cierpliwość. Jeżeli nasiona rozwiną się w siewki, trzeba przesadzić je do doniczki z ziemią kompostową, a kolejno, w czasie lata przesadzić je do standardowej ziemi dla starszych roślin. Trzeba przy tym pamiętać, iż nasion dla odpowiedniego rozwoju wymagają temperatury około 25 stopni Celsjusza. Dobrze też wiedzieć o tym, jakich warunków wymaga kawa w doniczce. Okazuje się, że krzew kawowca, nawet w swej miniaturowej wersji wymaga ciepłego, a ponadto jasnego miejsca. Jednakże doniczka nie może zostać postawiona bezpośrednio na światło słonecznego. Dlatego najlepiej postawić ją niedaleko okna, lecz nie bezpośrednio na parapecie. Jak się okazuje, w czasie lata trzeba mocno kawowca podlewać, jednakże nadmiar wody, który zbiera się w podstawie doniczki, należy od razu usunąć, bowiem zbyt duża wilgoć ziemi nie wpływa korzystnie na rozwój hodowanej roślinki. Kawowca od czasu do czasu można też spryskać wodą, bo ten gatunek rośliny lubi wilgotne powietrze. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby w czasie zimy ograniczyć podlewanie. Tak samo robi się z większością roślin.


Uprawa kawy w doniczce – Jak pielęgnować kawowiec?

Każdy powinien wiedzieć o tym, że najistotniejsze w domowej pielęgnacji kawowca jest zapewnienie właściwej temperatury. Okazuje się, że ten gatunek rośliny bardzo źle znosi przymrozki. Z tego powodu nie wolno kawowca uprawiać na balkonie, zwłaszcza w naszym klimacie. Ponadto trzeba zapewnić tej roślinie nawodnienie na stałym oraz obfitym, lecz nie przesadnym poziomie, o czym niestety nie każdy pamięta. Co istotne, kawowiec wymaga sporej ilości wody. Nie oznacza to od razu, iż gleba, w której rośnie, musi być przelana, co jest częstym błędem. Trzeba wiedzieć o tym, że w czasie wiosny możliwe jest eksperymentowanie z nawozami, z których kawowiec najbardziej preferuje takie, które pozbawione są wapnia. Warto trochę powiedzieć o chorobach, które atakują ten gatunek rośliny. Należy wiedzieć o tym, że najpopularniejszym schorzeniem kawowca jest tak zwana rdza kawowa. Mowa tutaj o grzybie atakującym liście tej rośliny. Warto wiedzieć o tym, że wszelkie dostępne porady, które dotyczą formy zwalczania tej przypadłości, dotyczą przeważnie sytuacji, w której uprawiana jest cała farma i pewna część roślin opcjonalnie jest wpisana w straty. Jednakże na rynku można zakupić preparaty, które pomogą w części uchronić kawowca przed groźnymi chorobami.

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

cold brew
CoffeeStory logo
espresso

Kawa

Popularne artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej