Strona główna » Poradniki » Dlaczego kawa organiczna jest lepsza?

Dlaczego kawa organiczna jest lepsza?

przez Aneta Wieczorek
0 komentarz

Tajemnica smaku kawy organicznej tkwi w sposobie jej uprawy. Takie plantacje muszą spełniać szereg wymogów
– są wolne od jakiejkolwiek ingerencji chemicznej oraz genetycznej, nie stosuje się tu żadnych chemicznych środków ochronnych,
nie przyspiesza się wzrostu roślin hormonami i nie poprawia się jakości nawozami sztucznymi.

Wszystko zaczyna się od małego ziarna

Na małym kawowym drzewie z gatunku arabika dojrzewają owoce kawy. Zaprzyjaźniony plantator dogląda swoje drzewo, opiekując się nim czule każdego dnia.

Świeżo zebrany owoc kawy – ziarenko – trafia do doniczki, w której plantator stwarza warunki idealne dla jego wzrostu. Do intensywnego wzrostu potrzebna jest wysoka temperatura, duża wilgotność powietrza, optymalne nasłonecznienie oraz właściwie dobrana gleba. Po kilku tygodniach z ziemi zaczyna wyglądać niepozornych rozmiarów, dwulistna roślinka. Kiedy już nieco podrośnie, plantator przesadza ją z donicy do ziemi, w której zadomowi się na kolejnych kilkadziesiąt lat, dając owoce 2 razy do roku.

ekspres do kawy

Czas wzrostu i zbiory

Kawowiec to niewysokie, stale zielone drzewo o błyszczących, ciemnozielonych i rozłożystych liściach.

Wymaga cierpliwości – pierwsze owoce każą na siebie czekać około dwóch lat od chwili posadzenia. Kwitnie białymi i beżowymi kwiatami o mocnym zapachu, wydając na świat jednocześnie to, na co czeka każdy miłośnik kawy – owoce. Owoce kawowca są zielone, a dojrzewając zmieniają barwę na purpurowo-czerwone. Każde z nich mieści dwa ziarenka kawy. Zbiory to jeden z najważniejszych i najbardziej wpływających na jakość napoju czynników. Zebrane zbyt wcześnie lub późno – nie będą miały ani smaku, ani aromatu. Zaś zebrane w porę, dojrzałe – oddadzą kawie swoją naturalną słodycz i owocowo-kwiatową nutę. Plantator ma więc co robić – owoce na gałązkach dojrzewają nierównomiernie i tylko pracochłonne i kosztowne, selektywne zbiory ręczne gwarantują uchwycenie odpowiedniego momentu dla każdego ziarna.

Staranna selekcja – przetwarzanie kawy

Zebrane owoce są ręcznie sortowane. Kolejny etap, to obróbka – istnieją jej dwie metody, które mają istotny wpływ na jakość i cenę kawy.

Tańsza – nazywana suchą, polega na suszeniu ziaren w pełnym słońcu. Rozłożone jednowarstwowo na dużych powierzchniach ziarna kruszeją, umożliwiając usunięcie łupiny. Do tej metody przeznacza się owoce niższej jakości, a pozyskane w ten sposób ziarna określa się mianem „natural”. Drugiej metodzie przetwarzania poddaje się najlepsze ziarna najwyższej jakości. Łupinka oddziela się od ziarna podczas procesu fermentacji. Tak powstają ziarna płukane „washed” i częściowo płukane „semi-washed”. Po zakończeniu procesu każde ziarenko poddawane jest oględzinom i segregacji ze względu na rozmiar, wagę oraz kształt. Tak podzielone trafiają do jutowych, ręcznie zaszywanych worków, które wędrują do transportu.

Kawa w drodze – pakowanie i transport

Na stary kontynent kawa dociera najczęściej drogą morską. Zapakowana w przepuszczające powietrze, około 60kg jutowe worki.

Te układane są jeden na drugim w specjalnych kontenerach. Każdy posiada na całej długości ścian, w podłodze i suficie, otwory wentylacyjne zapewniające kawie swobodną cyrkulację powietrza. Kontenery znajdują swoje miejsce w ładowniach pod pokładem statku – to ma im zapewnić ochronę przez słoną morską wodą. Wymagająca kawa potrzebuje specjalnych warunków – obok stałego dostępu powietrza i braku wilgoci, konieczna jest także odpowiednia temperatura – powyżej 0 i poniżej 20 stopni Celsjusza.

Bo musi być najlepsza – kontrola jakości

Po przebyciu długiej drogi morskiej, kawa w Unii Europejskiej trafia do portowych magazynów.
Tu poddawana jest szczegółowej kontroli.

W pierwszej kolejności ocenia się stan surowych ziaren, uwzględniając ich wrażliwość na wilgoć i zapachy. Sprawdza się, czy ziarna nie nabrały nienaturalnego aromatu. Następnie wykwalifikowani degustatorzy kawę palą, mielą i sprawdzają jej jakość. Smakowana, wąchana i selekcjonowana, trafia z magazynów do palarni. Kontroler jakości kawy jest absolutnym mistrzem, wyszkolonym w swoim fachu – obok bardzo rozwiniętego zmysłu smaku i węchu, jest w stanie rozpoznać czynniki, które wpłynęły na smak danej grupy ziaren – próbując zaledwie łyk kawy, potrafi o niej powiedzieć wszystko.

Finał – kawa w palarni

Palenie kawy to końcowy i najważniejszy etap, mający kluczowy wpływ na bogactwo smaku i aromatu.

Ziarna trafiają do specjalnego pieca, w którym gorące powietrze opływa je z każdej strony, równomiernie paląc w temperaturze, dostosowanej do konkretnych typów kawy (zawsze ponad 200 stopni Celsjusza). Czas wypalania kawy oraz temperatura, ustalane są indywidualnie dla każdego rodzaju kawy – za każdym razem tak, aby wydobyć z każdego ziarenka maksimum jego walorów i wykorzystać cały jego potencjał. To właśnie wypalanie kawy nadaje jej charakter i decyduje o finalnym smaku i mocy. Za sprawą tego procesu otrzymujemy ziarna jakie znamy – w zróżnicowanej gamie odcieni brązu – od jasnych (kawy kwaśniejsze i mocniejsze) po niemal czarne (intensywne smakowo o wyczuwalnej nucie goryczy). Tak przygotowane ziarna po wystygnięciu pakowane są w mniejsze opakowania, które trafiają do nas – a my dostarczamy je prosto pod Twoje drzwi.

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

cold brew
CoffeeStory logo
espresso

Kawa

Popularne artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej