Strona główna » Kawa » Czy warto kupić kawę organiczną?

Czy warto kupić kawę organiczną?

przez Aneta Wieczorek
0 komentarz

Bardzo ważne jest dbanie o zdrowie. Niestety przetworzona kawa nie jest dobra dla ludzkiego organizmu. Dlatego warto rozważyć zakup kawy organicznej, która jest mniej szkodliwa dla ludzi. W Polsce istnieje wiele sklepów z takimi produktami. Dostępne są różne rodzaje kawy organicznej. Oczywiście są to produkty, które są droższe od standardowych kaw dostępnych w supermarketach. Dobrej jakości kawę organiczną można zakupić za kilkadziesiąt złotych. Cena jest uzależniona przede wszystkim od producenta, a ponadto od sklepu. Przedsiębiorstwa nakładają różną marżę. Dlatego trochę rozeznać się w temacie, gdyż dobrej jakości kawa organiczna jest dostępna w przystępnej cenie.

Nieprzetworzony produkt czyli kawa bio

W obecnych czasach w sklepach dominują przetworzone produkty. Ciężko znaleźć produkt spożywczy, który nie jest szkodliwy dla ludzkiego organizmu. Nawet owoce czy warzywa pryskane są chemicznymi środkami, które z pewnością obniżają ich jakość. Dlatego najlepiej stawiać na produkty organiczne, które są jak najmniej przetworzone, a przez to o wiele mniej szkodliwe dla zdrowia. Warto kupować jajka z wolnego wybiegu, a mięso najlepiej kupować od znajomego rzeźnika. Kawę najlepiej kupować organiczną, bowiem te dostępne w supermarketach z pewnością są szkodliwe dla zdrowia. Warto zaznaczyć, że podobnie jak większość produktów spożywczych dostępnych w sklepach, także kawa może być nazwana „bio”. Jednakże ten dumny tytuł nie zawsze oznacza, że produkt nie został przetworzony bądź nie jest chemiczny. Taka sytuacja dotyczy także kawy. Jak się okazuje, nie wszystkie produkty przedstawiane jako ekologiczne, w rzeczywistości takimi są. Z tego powodu trzeba zwracać uwagę na to, czy na opakowaniach, które są kupowane, znajduje się właściwy symbol oznaczający, iż dany produkt posiada certyfikat ekologicznej uprawy. Oczywiście w Polsce istnieją renomowane sklepy, które wyspecjalizowały się w sprzedaży kaw organicznych czy herbat takiego typu. Są to certyfikowane przedsiębiorstwa, w których można zakupić nieprzetworzoną kawę. Można ją zakupić również w internecie.

Jakie warunki spełnia kawa organiczna

Wiele osób zastanawia się, jakie warunki musi spełniać kawa organiczna. Żeby dany produkt spożywczy mógł otrzymać certyfikat potwierdzający produkcję ekologiczną, musi spełnić sporo istotnych kryteriów. Dość dużo zależne jest od specyfikacji produktu, jednakże ogólne zasady są praktycznie takie same. Jeśli mowa o kawie, podstawowym wymaganiem jest całkowity brak bądź ograniczone do minimum zastosowanie chemicznych środków wspomagania uprawy. Powinna być stosowana ręczna, niemechaniczna obróbka zbiorów. Dodatkowo wymogiem jest selekcja ziaren na każdym etapie produkcji. W czasie zbiorów, obróbki, a także przechowywania i transportu wszystko powinno być odpowiednio selekcjonowane. Jeżeli powyższe warunki zostaną zrealizowane, produkt może uzyskać certyfikat bio. Warto zaznaczyć, że plantacje, na których uprawiana jest kawa organiczna, muszą być wolne od wszelakich nawozów chemicznych, a ponadto od pestycydów. Dzięki temu można być spokojnym o to, że kawa organiczna faktycznie nie jest szkodliwa.

ekspres do kawy

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

cold brew
CoffeeStory logo
espresso

Kawa

Popularne artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej