Strona główna » Poradniki » Kawa i kofeina – co warto wiedzieć?

Kawa i kofeina – co warto wiedzieć?

przez Aneta Wieczorek
0 komentarz

Wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie poranka bez kubka kawy. Jest to sposób na rozpoczęcie dnia z energią. Czasem dodatkowo sięgamy po kawę po południu, po obiedzie. Ile kaw codziennie można wypić?

Właściwości zdrowotne i sposób działania kofeiny

Wszyscy wiedzą, że kofeina działa pobudzająco. Jeśli ktoś w pracy czuje senność, zmęczenie, znużenie, najczęściej można usłyszeć poradę: „Wypij kawę, od razu się obudzisz!”. To prawda. Kawa pobudza. Mechanizm działania polega na uaktywnieniu ośrodkowego układu nerwowego. Poprawia się koncentracja, refleks. Osoba, która wypiła kawę, ma lepszy nastrój. Co ciekawe, potwierdzono również właściwości zdrowotne kofeiny, jeśli chodzi o łagodzenie migrenowych bólów głowy. Naukowcy dowiedli też, że kofeina zwiększa tempo przemiany materii, co jest szczególnie ważne dla osób, które pragną zrzucić zbędne kilogramy. Podstawą jest oczywiście deficyt kaloryczny, czyli odpowiednio dobrana dieta oraz aktywność fizyczna. Jeśli jednak kawa może pomóc, warto spróbować. Udowodniono także, że kofeina może zmniejszać ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona i Alzheimera. To wspaniałe wiadomości dla wielu ludzi.

Ile wynosi dzienna dawka kofeiny?

Ile filiżanek kawy może wypić dorosły człowiek, aby sobie nie zaszkodzić? Przyjęto, że bezpieczna dawka dla osoby dorosłej to 300-400 mg kofeiny na jeden dzień. To 3-4 filiżanki kawy. Jeśli jednak ktoś ma zwyczaj przyrządzania bardzo mocnej kawy, nie będą to 3-4 filiżanki, a jedna lub dwie. O zatruciu kofeiną mówi się, kiedy ktoś spożyje więcej niż 2000 mg na dobę. Kofeinę można więc przedawkować i warto mieć tego świadomość. Czy kobieta w ciąży może pić kawę? Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, nie ma powodu, aby kobieta rezygnowała z picia kawy. Zwykle ginekolog zaleca nie więcej niż jedną, ewentualnie dwie filiżanki dziennie. Większa dawka mogłaby źle wpłynąć na płód. Warto pamiętać, że kofeina znajduje się także w innych produktach spożywczych. Szczególnie trzeba uważać na popularne napoje gazowane, które także działają pobudzająco i mają w składzie mnóstwo cukru.


Ile kofeiny ma kawa?

Zwykle filiżanka kawy zawiera ok. 100 mg kofeiny. Taka odpowiedź nie jest jednak precyzyjna i może wprowadzić kogoś w błąd. Zawartość kofeiny zależy bowiem od rodzaju kawy. Kawa bezkofeinowa zawiera śladowe ilości kofeiny. Jest to więc doskonały wybór dla osób, które w ogóle nie chcą spożywać tej substancji. Część osób ma wyraźne zalecenie od lekarza, aby jej unikać. Popularna kawa rozpuszczalna ma ok. 50-60 mg kofeiny w szklance. Cappuccino to ok. 65 mg kofeiny w szklance. Jeśli ktoś musi uważać, na kofeinę, to lepiej niech zrezygnuje z kawy parzonej. W zależności od przebiegu procesu parzenia taka kawa zawiera od 70 do nawet 140 mg tej substancji. Z kolei małe espresso zawiera ok. 65 mg tego pobudzającego środka. Nie warto odmawiać sobie kubka kawy na dzień dobry oraz filiżanki po obiedzie. Warto jednak mieć świadomość, czym jest kofeina i jak działa na człowieka. Świat nauki rekomenduje spożywanie kawy, jednak czasem istnieją przeciwwskazania.

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

cold brew
CoffeeStory logo
espresso

Kawa

Popularne artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej