Lewatywa kawowa to praktyka stosowana w medycynie alternatywnej. Polega ona na płukaniu okrężnicy poprzez wprowadzenie do niej mieszaniny zaparzonej kawy z kofeiną. Taką mieszaninę do okrężnicy wprowadza się przez odbytnicę. Tego typu zabieg przynosi natychmiastową korzyść w postaci wielokrotnego wypróżniania, które pomaga oczyścić okrężnice. Jeśli ktoś boryka się z zaparciami, lewatywa kawowa może przynieść szybką ulgę. Wielu zwolenników tej metody twierdzi również, że przynosi ona inne korzyści w postaci zwiększenia odporności i usuwania metali ciężkich i pasożytów z organizmu.
Lewatywa z kawy – jakie ryzyko niesie?
Wielu lekarzy uważa, że nie należy stosować lewatywy z kawy. Mimo, iż posiada ona wielu zwolenników, potwierdzonym jest fakt, że lewatywy z kawy mogą być potencjalnie niebezpieczne. Podjęcie decyzji o wykonaniu takiego zabiegu warto przedyskutować z lekarzem. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych należy skorzystać z pomocy medycznej. Do skutków ubocznych w przypadku lewatywy z kawy zalicza się silny ból, nudności, wymioty oraz biegunkę a nawet krwawienie z odbytu. Warto dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw, zanim podejmie się decyzję o skorzystaniu z tego typu rozwiązania.
Jak wykonać lewatywę z kawy?
Do wykonania lewatywy z kawy potrzebna będzie przede wszystkim kawa. Należy jednak pamiętać o tym, że nie można w tym celu użyć kawy rozpuszczalnej lub bezkofeinowej, ponieważ kluczowe znaczenie dla powodzenia zabiegu ma właśnie zawartość kofeiny. Aby sporządzić mieszaninę potrzebną do wykonania lewatywy należy wymieszać 3 duże łyżki kawy z jednym litrem wody. Kawę należy powoli dosypywać do gotującej się wody i całość gotować przez około 20 minut. Następnie tak sporządzony roztwór trzeba pozostawić do ostudzenia oraz przecedzić przez sito. W wielu miejscach można kupić kawę, która przeznaczona jest specjalnie do wykonywania lewatywy i to z takiej kawy najlepiej skorzystać, jeśli decydujemy się na tego typu zabieg.
Istotną kwestią, o której należy pamiętać jest to, że roztwór potrzebny do wykonania lewatywy powinien mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała. Lewatywę z kawy trzeba wykonać w pozycji leżącej, pamiętając o głębokim oddychaniu. W takiej pozycji należy przebywać około 15 minut, aby kawa równomiernie rozpłynęła się po jelitach. Nie powinno trzymać się roztworu w ciele dłużej, ponieważ może grozić to nadmiernym wypłukaniem flory bakteryjnej jelit.
Zwolennicy lewatywy z kawy twierdzą, że może być ona wykonywana nawet do sześciu razy na dobę. Należy pamiętać jednak o uzupełnianiu płynów, które wypłukiwane są w trakcie zabiegu.
Lewatywa z kawy a usuwanie toksyn
W organizmie każdego człowieka gromadzą się toksyny. Najwięcej z nich zalega w tłuszczu, który buduje błony komórkowe. Lewatywa z kawy, ze względu na zawartą w niej kofeinę hamuje wchłanianie się toksyn oraz pozwala zapobiec wędrówce toksyn przez jelita do wątroby.
Dla osób borykających się z zaparciami oraz nagromadzeniem toksyn w organizmie tego typu zabieg może okazać się zbawienny.