Strona główna » Poradniki » Lewatywa z kawy – Na czym polega, jak wykonać i czy jest bezpieczna?

Lewatywa z kawy – Na czym polega, jak wykonać i czy jest bezpieczna?

przez Aneta Wieczorek
0 komentarz

Lewatywa kawowa to praktyka stosowana w medycynie alternatywnej. Polega ona na płukaniu okrężnicy poprzez wprowadzenie do niej mieszaniny zaparzonej kawy z kofeiną. Taką mieszaninę do okrężnicy wprowadza się przez odbytnicę. Tego typu zabieg przynosi natychmiastową korzyść w postaci wielokrotnego wypróżniania, które pomaga oczyścić okrężnice. Jeśli ktoś boryka się z zaparciami, lewatywa kawowa może przynieść szybką ulgę. Wielu zwolenników tej metody twierdzi również, że przynosi ona inne korzyści w postaci zwiększenia odporności i usuwania metali ciężkich i pasożytów z organizmu.

Lewatywa z kawy – jakie ryzyko niesie?

Wielu lekarzy uważa, że nie należy stosować lewatywy z kawy. Mimo, iż posiada ona wielu zwolenników, potwierdzonym jest fakt, że lewatywy z kawy mogą być potencjalnie niebezpieczne. Podjęcie decyzji o wykonaniu takiego zabiegu warto przedyskutować z lekarzem. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych należy skorzystać z pomocy medycznej. Do skutków ubocznych w przypadku lewatywy z kawy zalicza się silny ból, nudności, wymioty oraz biegunkę a nawet krwawienie z odbytu. Warto dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw, zanim podejmie się decyzję o skorzystaniu z tego typu rozwiązania.

Jak wykonać lewatywę z kawy?

Do wykonania lewatywy z kawy potrzebna będzie przede wszystkim kawa. Należy jednak pamiętać o tym, że nie można w tym celu użyć kawy rozpuszczalnej lub bezkofeinowej, ponieważ kluczowe znaczenie dla powodzenia zabiegu ma właśnie zawartość kofeiny. Aby sporządzić mieszaninę potrzebną do wykonania lewatywy należy wymieszać 3 duże łyżki kawy z jednym litrem wody. Kawę należy powoli dosypywać do gotującej się wody i całość gotować przez około 20 minut. Następnie tak sporządzony roztwór trzeba pozostawić do ostudzenia oraz przecedzić przez sito. W wielu miejscach można kupić kawę, która przeznaczona jest specjalnie do wykonywania lewatywy i to z takiej kawy najlepiej skorzystać, jeśli decydujemy się na tego typu zabieg.
Istotną kwestią, o której należy pamiętać jest to, że roztwór potrzebny do wykonania lewatywy powinien mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała. Lewatywę z kawy trzeba wykonać w pozycji leżącej, pamiętając o głębokim oddychaniu. W takiej pozycji należy przebywać około 15 minut, aby kawa równomiernie rozpłynęła się po jelitach. Nie powinno trzymać się roztworu w ciele dłużej, ponieważ może grozić to nadmiernym wypłukaniem flory bakteryjnej jelit.
Zwolennicy lewatywy z kawy twierdzą, że może być ona wykonywana nawet do sześciu razy na dobę. Należy pamiętać jednak o uzupełnianiu płynów, które wypłukiwane są w trakcie zabiegu.


Lewatywa z kawy a usuwanie toksyn

W organizmie każdego człowieka gromadzą się toksyny. Najwięcej z nich zalega w tłuszczu, który buduje błony komórkowe. Lewatywa z kawy, ze względu na zawartą w niej kofeinę hamuje wchłanianie się toksyn oraz pozwala zapobiec wędrówce toksyn przez jelita do wątroby.
Dla osób borykających się z zaparciami oraz nagromadzeniem toksyn w organizmie tego typu zabieg może okazać się zbawienny.

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

cold brew
CoffeeStory logo
espresso

Kawa

Popularne artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej