Strona główna » Poradniki » Na czym polega Latte Art?

Na czym polega Latte Art?

przez Aneta Wieczorek
0 komentarz

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się Latte Art. Jeśli zdarza Ci się czasem wyjść do kawiarni to z pewnością widziałeś pięknie zaserwowany napar w efektownej technice Latte Art. Jest to po prostu rysunek na kawie, który prezentuje się niezwykle oryginalnie. Ogromne wrażenie i ekscytację wywołują piękne wzory na powierzchni kawy. Nikogo to nie powinno dziwić, ponieważ rysunki prezentują się naprawdę wyśmienicie. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest Latte Art, a także podpowiemy, jak je przygotować.

Czym jest Latte Art?

Nie da się ukryć, że Latte Art jest sprawdzoną metodą dekorowania serwowanej kawy. W ten sposób można stworzyć różne ciekawe kształty i wzory, takie jak łabędzie, rozety, kwiaty oraz serca. Roku 1986 sięga historia tej wyjątkowej techniki. Według powszechnej opinii jej twórcą był David Schomer, który w swojej kawiarni serwował gościom kawę z dużą ilością piany. Piana układa się w różne bardzo ciekawe kształty. Początkowo były to jedynie róże oraz serca. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że termin Latte Art został użyty po raz pierwszy przez włoskiego baristę Luigiego Lupi w 1996 roku. Warto mieć świadomość, że dosyć skomplikowane jest profesjonalne wykonanie Latte Art. Wymagane jest przede wszystkim poczucie estetyki. W tym sposobie dekoracji można mówić już w kategoriach sztuki. Pięknymi rysunkami zachwycają się miłośnicy kawy na całym świecie. Trzeba umieć docenić pracę baristów, która wcale nie jest taka łatwa, jakby się to mogło wydawać. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych baristów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią. Obecnie praktycznie dyscypliną sportową stała się sztuka tworzenia wzorów na powierzchni kawy. Dostępne są liczne zawody oraz konkurencje poświęcone Latte Art. Największym uznaniem cieszą się oczywiście Mistrzostwa Latte Art, które są organizowane przez Specialty Coffee Association. Na zawodach światowych spotykają się uczestnicy, którzy zwyciężą na szczeblu krajowym. Doświadczeni specjaliści oceniają wzory na kawach. Biorą pod uwagę nie tylko ogólne odczucia, ale również kreatywność oraz skomplikowanie wzoru. Nietuzinkowe wzory w bardzo krótkim czasie potrafią tworzyć specjaliści w swoim fachu.

Techniki Latte Art

Można wyróżnić dwie główne techniki Latte Art. Jest to etching oraz free-pouring. Free-pouring polega na przelewaniu mleka bezpośrednio z dzbanka. Poprzez odpowiednie ruchy nadgarstka i manipulowanie odległością od filiżanki barista może uzyskać pożądany wzór. Nie da się ukryć, że etching jest trochę bardziej wymagającą techniką. Jest to technika, która wymaga dodatkowych akcesoriów do utworzenia pożądanych wzorów. Chodzi tu przede wszystkim o patyczki niewielkich rozmiarów oraz rysiki. W ten sposób można otrzymać nie tylko proste wzory, ale również skomplikowane rysunki, takie jak koniki morskie, róże oraz alpaki. Można śmiało powiedzieć, że wyobraźnia baristy jest tak naprawdę jedynym ograniczeniem. Czas podania kawy ma bardzo duże znaczenie w przypadku etchingu. Warto pamiętać, że wzory utrzymują się na powierzchni kawy znacznie krócej, niż ma to miejsce przy free-pouringu. Odpowiednio spienione mleko jest kluczem do sukcesu w przypadku Latte Art. Musi cechować się właściwą gęstością, a do tego posiadać temperaturę około 60 stopni Celsjusza. Żeby dojść do perfekcji niezbędne są regularne ćwiczenia. Po specjalne dekoratory mogą sięgnąć osoby, które szukają prostszego rozwiązania lub nie mają cierpliwości do malowania na kawie.


Przygotowanie Latte Art

W sprzedaży można znaleźć również specjalne szablony przeznaczone do kawy. Powinieneś zacząć od udoskonalenia umiejętności przygotowania kawy, jeśli chcesz zacząć tworzyć ciekawe rysunki na kawie. Należy pamiętać, że Latte Art jest jedynie dodatkiem i uzupełnieniem, natomiast sama kawa jest podstawą. Najlepiej kup kawę wysokiej jakości i mleko o zawartości tłuszczu co najmniej 3,2%. Nie wszyscy wiedzą, że mleko zwiększa swoją objętość o 20% podczas procesu spieniania. Trzeba koniecznie wykorzystać mocno schłodzone mleko, czyli takie prosto z lodówki. Nie możesz się zniechęcać, jeśli pierwsze próby okażą się nieudane. Proste i nieskomplikowane wzory nauczysz się tworzyć tylko dzięki praktyce. Z ekspresu pochodzi najczęściej kawa w kawiarniach i restauracjach, na której bariści tworzą wzory. Z reguły są to nowoczesne automatyczne ekspresy, ale można spotkać również ekspresy kapsułkowe oraz przelewowe. Nie ulega wątpliwości, że znaczenie w kwestii wzorów ma także wysokiej jakości sprzęt. Latte art polega na wylewaniu spienionego mleka na kawę. Początkowo taka technika była zarezerwowana jedynie dla doświadczonych baristów. Termin Latte Art powinien być znany wszystkim miłośnikom kawy oraz kawiarni. Bez dobrze spienionego mleka i esencji kawowej nie będzie możliwe wykonanie Latte Art. Mleko powinieneś ubić ręcznym spieniaczem. Na trzech podstawowych wzorach opiera się tworzenie rysunków z mleka. Te wzory to serce, tulipan oraz rozeta. Wszystkie bardziej rozbudowane malunki powstają na podstawie tych wzorów. Osobom początkującym Latte Art może wydawać się bardzo skomplikowane, jednak wszyscy wiedzą, że trening czyni mistrza.

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

cold brew
CoffeeStory logo
espresso

Kawa

Popularne artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej