Strona główna » Poradniki » Uprawa kawy w domu – o czym należy pamiętać?

Uprawa kawy w domu – o czym należy pamiętać?

przez Aneta Wieczorek
0 komentarz

Kawowiec może okazać się nie tylko wspaniałą rośliną uprawną, ale również niesamowitą rośliną doniczkową o której warto dowiedzieć się nieco więcej. Kawowiec wyróżnia się pięknie pachnącymi białymi kwiatami i ciemnozielonymi liśćmi. Warto wspomnieć również o tym, że kawa uprawa wbrew pozorom jest prostym zadaniem, a sadzonki kawy nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

O czym należy pamiętać?

Kawa w doniczce najlepiej rozrasta się w dość umiarkowanej temperaturze. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto wybrać jasne stanowisko. Pamiętać należy jednak o tym, aby nie ustawiać doniczek w miejscu, gdzie bezpośrednio padają promienie słoneczne. Sadzonki kawy preferują wilgotne podłoże. Częstym błędem podczas uprawy jest przelewanie sadzonek. Klasyczne uprawy są w stanie osiągnąć wysokość od jednego do dwóch metrów. Egzotyczne rośliny mogą okazać się najlepszą dekoracją klasycznego lub nowoczesnego salonu.

Jak wybrać idealne podłoże?

Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z uprawą kawy zdecydowanie najtrudniejszym zadaniem jest wybranie odpowiedniego podłoża. Kawa preferuje lekko kwaśne i żyzne podłoże. Jeżeli wybierzemy lekkie i przepuszczalne podłoże to będziemy mieć pewność, że kawa uprawa przebiegać będzie bez zakłóceń. Jeżeli wybierzemy złe podłoże to niestety kawa będzie słabo rosła. Częstym problemem są również choroby, które prowadzą do utraty liści. Najbezpieczniejszym wyborem jest oczywiście zakup gotowego podłoża do cytrusów, które znaleźć można w każdym sklepie ogrodniczym.

ekspres do kawy

Systematyczne podlewanie

Jeżeli wybierzemy już odpowiednie podłoże to pamiętać należy o systematycznym podlewaniu. Jak wspomniano powyżej kawa nie lubi przelewania. Jeżeli podłoże będzie mokre to kawa zacznie zrzucać liście. Doświadczeni ogrodnicy zalecają podlewanie podłoża miękką wodą. W sezonie letnim jak łatwo się domyślić niezbędne jest zdecydowanie częstsze podlewanie niż zimą. Warto wspomnieć również o tym, że kawa w doniczce przepada także za dość dużą wilgotnością powietrza. Jeżeli w domu posiadamy nawilżacz powietrza to warto postawić go właśnie obok doniczki. Eleganckie doniczki ładnie prezentować będą się również obok akwarium.

Jakie światło i temperatura?

Na samym końcu warto wspomnieć o temperaturze i świetle. Kawowiec najlepiej rozwija się na stanowiskach ciepłych i dość jasnych. Doniczkę najlepiej ustawić na parapecie przy oknie, które wychodzi na wschód/zachód. Jeżeli chodzi o samą temperaturę do kawowiec najlepiej rozrastać będzie się przy temperaturze od 20 do nawet 25 stopni. Przy systematycznym podlewaniu kawowiec bez problemu poradzi sobie również przy niższych temperaturach. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że kawa jest bardzo wrażliwa na przeciągi. Problemy mogą pojawić się również wtedy, gdy roślina narażona będzie na częste wahania temperatur. Najłatwiejsze w uprawie są gotowe młode sadzonki kawy, które znajdują się już w doniczce. Przy niektórych odmianach pamiętać należy również o systematycznym przycinaniu młodej rośliny, dzięki czemu pięknie będzie się rozrastać.

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

cold brew
CoffeeStory logo
espresso

Kawa

Popularne artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej