Kawę można przygotować na różne sposoby, dlatego warto eksperymentować, to samo dotyczy jej rodzajów i odmian. Najlepsze efekty uzyska się dzięki świeżo palonym ziarnom, które zostały zmielone tuż przed zaparzeniem. Wiele osób nawet nie zwraca większej uwagi na pochodzenie kawy, czyli w jakim regionie był uprawiany kawowiec, skąd pochodzi surowiec. Ma to jednak ogromny wpływ na walory smakowe i zapachowe przygotowanego napoju, dlatego warto być świadomym konsumentem.
Odkryj unikalne smaki kawy: podróż przez regiony uprawy
Miejsce uprawy ma ogromny wpływ na smak kawy, dlatego zawsze powinno się mieć to na uwadze przy zakupie. W poszczególnych regionach panują odmienne warunki klimatyczne, jest inny stopień nasłonecznienia, dotyczy to także składu i jakości gleby, jakości powietrza, wysokości nad poziomem morza. W przypadku kawy z Ameryki można mówić o aromatycznych nutach smakowych, profilu sensorycznym przede wszystkim owocowo-kwiatowym. W Kenii dominują orzeźwiające nuty cytrusowe i kwiatowe, z kolei Etiopia słynie z różnorodnych smaków. Na bogactwo wrażeń można liczyć w przypadku upraw z Ugandy, a w Tanzanii czuć wyraźnie połączenie słodyczy i kwasowości. W Azji popularna jest gorzka robusta, w Meksyku kawa ma delikatny profil. Z kolei w napoju z Gwatemali czuć wyraźny smak i głęboki aromat, natomiast na Kostaryce dominują lekkie nuty owocowe.
Sekrety kawowych plantacji: pochodzenie i tajemnice uprawy
Na walory smakowe i zapachowe kawy wpływa wiele czynników, przede wszystkim miejsce uprawy, co wiąże się z warunkami klimatycznymi. Kawowce potrzebują do prawidłowego wzrostu i owocowania wysokiej temperatury, dużej wilgotności. Istotne jest, aby nie brakowało intensywnych opadów deszczu, znaczenie ma nawet właściwe ukształtowanie terenu. Im wyżej znajdują się plantacje, tym lepiej, przekłada się to na bardziej skoncentrowany smak, wyrazistą kwasowość, wyczuwalną słodycz. Bardzo istotna jest jakość gleby, musi być ona bogata w składniki odżywcze, aby uzyskać bujną roślinność i smaczne owoce. Każdemu zależy na tym, aby kawowce obradzały ich jak najwięcej, co przekłada się oczywiście na wyprodukowanie większej ilości kawy.
Przewodnik prezentujący różne odmiany kawy: Arabica, Robusta i nie tylko
Do wyboru jest wiele rodzajów kaw, można także liczyć na mnogość odmian, dzięki czemu nie ma problemu ze znalezieniem dla siebie idealnego produktu pod względem walorów smakowych i zapachowych. Za najlepszą kawę uznaje się arabikę, na drugim miejscu pod względem popularności jest robusta. Arabica cechuje się mniejszą zawartością kofeiny, przez co mniej pobudza, ma również delikatniejszy smak. Można wyczuć w napoju lekką kwasowość, nutę czekoladową i korzenny posmak, oczywiście w zależności od odmiany.
Uprawa robusty jest tańsza, nie ma ona zbyt dużych wymagań, co przekłada się na niższą cenę. Arabika i robusta różnią się pod wieloma względami, walorami smakowymi i zapachowymi, kształtem, kolorem, wielkością. Warto wiedzieć, że wyróżnia się wiele rodzajów trawy, więc miłośnicy tego napoju chętnie spróbują przykładowo Jamajki Blue Mountain, która ma trwały i mocny aromat. Niezbyt znanym gatunkiem kawy jest także liberica, które nie ma wyrazistego smaku, na jej korzyść przemawia niska cena, stosuje się ją głównie jako dodatek do mieszanych kawowych.
Kawiarnie w stylu retro: powrót do lat 50
Jeśli ktoś szuka klimatycznego miejsca, które idealnie nadaje się do skosztowania pysznej kawy, to warto odwiedzić kawiarnię zaaranżowaną w stylu retro. Dominują mocne kolory, przede wszystkim czerwień i musztardowa żółć, nie brakuje również geometrycznych wzorów, kwiatowych printów, mebli o skośnych nogach. Na ścianach wiszą grafiki i plakaty w stylu lat 50., które dodają lokalowi specyficznego charakteru. Połączenie retro z nowoczesnością prezentuje się bardzo efektownie, a możliwość zjedzenia czegoś słodkiego do świeżo zmielonej kawy czyni miejsce wyjątkowym, aż chce się do niego wracać. Umiejętnie dobrany wystrój wnętrza tworzy przyjazną przestrzeń i swobodną atmosferę, miło spędzać czas w gronie przyjaciół i porozmawiać przy parującej filiżance aromatycznego napoju.
Tradycyjne metody parzenia kawy: od Aeropress do Chemex
Jest wiele metod parzenia kawy, dlatego warto eksperymentować w celu poznania różnych wariantów smakowych. Sposób przyrządzania kawy ma duży wpływ na to, jak smakuje. Można oczywiście zdecydować się na nowoczesne rozwiązanie, czyli ekspres do kawy, do wyboru są przeróżne rodzaje. Jeśli ktoś lubi małą czarną i cappuccino, polecaną opcją jest ekspres ciśnieniowy. Można również zdecydować się na kafeterię, która pozwala na uzyskanie kawy świetnie zbalansowanej, z wyczuwalną słodyczą, nutą czekoladową, kakaową, karmelową, owocową i waniliową.
Z kolei dla fanów mocnej kawy, czyli ze sporą ilością kofeiny poleca się dripper. Będzie to świetny wybór dla osób stawiających na klasyczne metody przygotowywania kawy, które pozwalają na wydobycie z ziaren kwasowości i aromatów owocowych. Jest także chemex, czyli specjalne urządzenie dla każdego, kto preferuje delikatniejsze napoje, soczyste, lekkie, klarowne. Ciekawym rozwiązaniem będzie także aeropress, za pomocą którego powstaje bardzo aromatyczna i esencjonalna kawa.