Strona główna » Kawa i zdrowie » Czy kawa może być zdrowa? Odkrywamy korzyści i mity

Czy kawa może być zdrowa? Odkrywamy korzyści i mity

przez Aneta Wieczorek
0 komentarz

Kawa z całą pewnością znana jest każdemu z nas i przynajmniej raz wszyscy mieli z nią styczność. Pijemy ją od wieków i zachwycamy się nie tylko jej smakiem, lecz również działaniem pobudzającym. Warto ją jednak docenić również za jej właściwości zdrowotne, o których tak często zapominamy. Kawa właściwości zdrowotne — co trzeba wiedzieć o tym napoju? 

Kofeina a zdrowie: fakty i mity dotyczące wpływu na organizm

Zanim przejdziemy do omawiania tego, jakie działanie ma zdrowa kawa na ludzki organizm, na początku trzeba omówić kilka popularnych mitów na jej temat, które obecne są w przestrzeni publicznej. Fakty i mity dotyczące kofeiny — co warto wiedzieć w tym temacie? 

Jedną z największych kontrowersji jest opinia, że kofeina szkodzi zdrowiu. Jest to oczywiście nieprawda, gdyż jakiekolwiek negatywne efekty działania kofeiny zaistnieją jedynie przy naprawdę ogromnym jej spożyciu. Wypijanie dziennie nawet kilku kaw nie będzie miało żadnego negatywnego oddziaływania. 

ekspres do kawy

Często słyszy się, że pita regularnie kawa może pozytywnie oddziaływać na sprawność fizyczną. Jak się okazuje, w tym wypadu jest to prawda, ponieważ kofeina pozytywnie wpływa na wytrzymałość mięśni, a także zmniejsza zmęczenie podczas wysiłku fizycznego. 

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o kolejnym bardzo popularnym micie, czyli uzależniającym działaniu kofeiny. Wiedzieć musimy, że jest to zupełna nieprawda, gdyż kofeina nie pobudza odpowiedzialnego za uzależnienie obszar mózgu. Picie kawy jest naszym przyzwyczajeniem, lecz nie uzależnieniem. 

Czy kawa wpływa na naszą skórę? Badania i porady ekspertów

Wiedzieć musimy, że kawa to nie tylko doskonały napój pobudzający, lecz także bardzo ciekawie oddziałujący na naszą skórę. Co jednak bardzo ważne, w opinii ekspertów jej pozytywne działanie w dużej mierze zależy od sposobu jej spożywania. 

Kawa posiada genialne działanie redukujące cienie pod oczami, świetnie spłyca zmarszczki, a także w wyraźny sposób poprawia elastyczność skóry. Jak wynika z przeprowadzonych badań, stosowanie peelingu z kawy doskonale złuszcza martwy naskórek, co poprawia dostarczanie do niej składników odżywczych. Nie da się ukryć, że usunięcie zrogowaciałego naskórka również wygładza skórę. 

Co jednak bardzo ważne, podczas picia dużej ilości kawy koniecznie należy dostarczać do organizmu zwiększoną ilość wody. Wiedzieć musimy, że kofeina ma dość silne działanie odwadniające, co może negatywnie wpływać na wygląd skóry. Żeby tego uniknąć, należy zwiększyć spożywanie płynów. 

Antyoksydanty w kawie: jak działają i dlaczego są ważne

Jedną z najciekawszych substancji, które zawarte są w kawie, są bez wątpienia antyoksydanty. Przeciwutleniacze takie, jak kwas chlorogenowy, występują w kawie w dość sporej ilości, a wiedzieć trzeba, że posiadają one wprost niewiarygodne działanie na ciało. 

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że mają one silne działanie eliminujące wolne rodniki, które w dużej mierze odpowiedzialne są za procesy starzenia się ciała. Co więcej, antyoksydanty mają pozytywne działanie antynowotworowe, a także poprawiające ogólną odporność organizmu. 

Jeśli chcemy dostarczać do naszego ciała jak najwięcej antyoksydantów, koniecznie musimy pamiętać o poprawnej metodzie jej parzenia. Dla zachowania ich jak największej ilości powinniśmy zawsze parzyć jedynie świeżo zmielone ziarna kawy. Pozwoli to dostarczyć do organizmu największą możliwą ilość tych cennych substancji. 

Kawa a zdrowe odchudzanie – czy naprawdę pomaga w utracie wagi? 

Osoby chcące zrzucić kilka zbędnych kilogramów zapewne nie raz zetknęły się z informacją, że niezwykle pomocna w procesie odchudzania jest właśnie kawa. Czy tak faktycznie jest i jakie działanie może mieć ten napój na naszą wagę? 

Przede wszystkim wiedzieć musimy, że sama kawa bez dodatków nie posiada praktycznie żadnych kalorii, więc jej picie nie zaburza bilansu kalorycznego. Co jednak jest kluczowe, to fakt, że kawa ma działanie termogeniczne, czyli pobudza nasze organizmy do znacznego przyspieszenia przemiany materii. Co jednak kluczowe, kawa dostarcza naprawdę wiele energii, więc jeśli wypijemy ją przed treningiem, będzie on znacznie efektywniejszy i pozwoli spalić więcej kalorii. Wszystko to sprawia, że faktycznie picie kawy może w zauważalny sposób przyczynić się do przyspieszenia zrzucania zbędnych kilogramów. 

Ekologiczne kawy: certyfikaty i świadome wybory dla zdrowia i środowiska 

Wiedzieć musimy, że z powodu ogromnej popularności kawy na rynku dostępne są produkty niskiej jakości, a często wręcz niezdrowe dla organizmu. Przeważa w tym wypadku chęć szybkiego zysku. Dlaczego warto o tym wspomnieć? Jeśli chcemy pić kawę najwyższej jakości, która nie tylko będzie dla nas bezpieczna, lecz również jej uprawa będzie ekologiczna, warto zwracać uwagę na posiadane przez nią certyfikaty. Świadomy i przemyślany wybór kawy to naprawdę bardzo ważna sprawa, która może wpływać nie tylko na smak pitego przez nas napoju, lecz również w dłuższej perspektywie czasu przełoży się na nasze zdrowie, a nawet na stan środowiska naturalnego. 

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

cold brew
CoffeeStory logo
espresso

Kawa

Popularne artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej