Strona główna » Historia kawy » Kawy z całego świata – smaki, historie i ciekawostki

Kawy z całego świata – smaki, historie i ciekawostki

przez Aneta Wieczorek
0 komentarz

Kawa to niezwykle popularna używka na świecie i ciągle rośnie jej globalne spożycie. Warto poznać historię, a także różne gatunki kawy, żeby samemu przekonać się o znakomitości tego napoju. 

Historia kawy

Z najlepszej sztuki parzenia kawy słyną Włochy, prawdopodobnie dlatego, że preferują dobre trunki oraz jedzenie. Kawę przywieziono do Wenecji z Półwyspu Arabskiego i potem szybko rozprzestrzeniła się na inne państwa Europy. Trzeba jednak pamiętać, że zwyczaje kawowe różnią się od tych na północy kontynentu. Włosi przez cały dzień piją kawę, espresso najczęściej wieczorem i po południu. Do godziny 11:00, a czasami nawet zamiast śniadania pije się kawę z mlekiem. Z reguły to turyści wybierają w restauracjach porcelanowe filiżanki do kawy wypełnione mleczną pianką. Osoby, które interesują się kawą powinny znać różnice pomiędzy arabiką i robustą. Kawa arabika według powszechnej opinii jest bardziej szlachetna i ma delikatniejszy i pełniejszy smak. Zdecydowanie bardziej gorzka jest kawa robusta, a do tego ma więcej kofeiny i jest ciemniejsza. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że robusta bywa wykorzystywana w procesie produkcji kaw rozpuszczalnych. Niektórym osobom arabika może wydawać się lekko kwaśna w smaku, ale to nie powinien być problem. Jeśli owocowa nuta danej kawy nie przypadła Ci do gustu, to zawsze możesz przetestować inną, bardziej czekoladową. Należy mieć na uwadze, że to Holendrzy w dużej mierze odpowiadają za współczesną popularność kawy na całym świecie. Zamorscy kupcy uwielbiali kawę za to, że wspomaga koncentrację, a do tego pobudza. W zasadzie w każdym zamożnym domu znajdowały się dzbanki do parzenia kawy, a także zaczęły otwierać się kawiarnie. Trzeba także wspomnieć, że sadzonki i ziarna zostały przetransportowane do kolonii w dzisiejszej Indonezji. Holendrzy dali Ludwikowi XIV w prezencie drzewo kawowca, a przy pomocy ogrodnika królewskiego kawa trafiła do dalszych i zamorskich terytoriów Francji. W Polsce ten aromatyczny i ciemny napój również zyskał popularność. W sklepach kolonialnych sprzedawano ręczne młynki do kawy oraz ziarna. Przywożono je też z podróży jako podarunki dla bliskich. Nie wszyscy wiedzą, że w „Panu Tadeuszu” został uwieczniony zwyczaj podawania kawy do śniadania. Z opisu wynika, że służąca zajmująca się jedynie parzeniem kawy była w każdym porządnym staropolskim domu. Jej zadaniem było zaopatrywanie dworu w najlepsze ziarna, dlatego musiała znać wszelkie tajemnice tej używki. Prawdziwi koneserzy kawy zgodnie twierdzą, że powinna być gorąca jak piekło i czarna jak noc. 

Metody przyrządzania kawy 

W dzisiejszych czasach coraz częściej wykorzystuje się alternatywne metody przyrządzania kawy. Chodzi tu przede wszystkim o nowoczesne zaparzacze do kawy, takie jak chemex oraz aeropress. Godna polecenia jest także kawa na zimno, którą można bardzo szybko przyrządzić. Po prostu zmielone ziarna zalewasz nie gorącą, a zimną wodą i na noc zostawiasz wszystko w lodówce. Najlepiej, jeśli użyjesz do tego szklanego, szczelnie zamkniętego naczynia. Taka kawa bardzo powoli oddaje swój aromat i smak, dzięki czemu jest bardziej delikatna niż kawa tradycyjna. Zimny napój kawowy, czyli tzw. cold brew można podawać z lodem i dodatkiem cytryny. Dostępne są różne smaki kawy, dlatego każdy bez większego problemu powinien znaleźć coś dopasowanego do swoich preferencji. Obecnie raczej ciężko wyobrazić sobie świat bez kawy. Według badań przeciętny Europejczyk wypija rocznie nawet 150 litrów tego napoju. Finowie są absolutnym liderem na Starym Kontynencie, ponieważ w ciągu roku potrafią „na głowę” wypić prawie 14 kg kawy. Statystyczny Polak wypija dla porównania ledwo 3,4 kg kawy rocznie. 

ekspres do kawy

Właściwości kawy 

Obecna popularność tego napoju może sprawiać fałszywe wrażenie, że od zawsze kawa cieszy się uznaniem wśród ludzi z Europy. Prawda jednak jest trochę inna, dlatego warto ją poznać. Dawniej Europejczycy niechętnie próbowali kawy. W 1600 roku część mnichów żądała od papieża Klemensa VIII, żeby ten zakazał spożywania tego „muzułmańskiego” naparu. Na szczęście papież stwierdził, że niebywałe walory kawy są darem od Boga i błędem byłoby blokowanie spożycia tej używki. Życie jest prawdopodobnie za krótkie, żeby spróbować kawy z całego świata, ale zawsze można próbować. Podsumowując dotychczasowe rozważania można stwierdzić, że na wiele różnych sposobów można zaserwować kawę. Wśród głównych zalet kawy można wyróżnić dobry wpływ na pamięć krótkotrwałą, pobudzenie organizmu gwarantowane przez naturalną kofeinę, a także zmniejszenie wydzielania histaminy. Dodatkowo kawa zawiera witaminy B2, B5, mangan, magnez oraz potas. Należy też dodać, że ma pozytywny wpływ na oskrzela, dlatego lekarze zalecają spożywać kawę przy problemach z dusznością. Lepiej unikać rozpuszczalnych wersji dostępnych w supermarketach, jeśli zależy Ci na doskonałym smaku i zapachu. Lepiej dołożyć trochę pieniędzy i kupić wyselekcjonowaną kawę ziarnistą. W sklepie internetowym możesz zamówić kawy z całego świata i skosztować smaki, których wcześniej nie miałeś okazji poznać. 

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

cold brew
CoffeeStory logo
espresso

Kawa

Popularne artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej