Strona główna » Ekspresy do kawy » Niezawodne i łatwe w użyciu ekspresy na kapsułki

Niezawodne i łatwe w użyciu ekspresy na kapsułki

przez Aneta Wieczorek
0 komentarz

Jeszcze nie tak dawno ekspres do kawy był swoistym luksusem spotykanym bardzo rzadko w domach. Obecnie stał się standardem i posiada go niemal każdy, kto uwielbia smak tego wyjątkowego napoju. Dzięki dobrej jakości ekspresom do kawy, możliwe jest zaparzanie kawy podobnej jakości, jaką można spotkać w drogich kawiarniach. Jest to narzędzie, które bez wątpienia rozwija pasję i zamiłowanie do kawy. Warto jednak zaopatrzyć się w dobry ekspres do kawy, aby móc cieszyć się codzienną dawką porannej przyjemności i unoszącego się po domu wyjątkowego zapachu.

Czy warto kupić ekspres na kapsułki?

Ekspresy kapsułkowe są dostępne praktycznie w każdym sklepie i to bez względu czy jest to super market, czy mniejszy sklep handlowy. Oczywiście najczęściej możemy je spotkać we wszelkiego rodzaju marketach z elektroniką. Czy warto kupić taki ekspres i jakiego rodzaju będzie odpowiedni? Wiele osób uważa, że ma on więcej wad niż zalet. Czy aby na pewno?

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że nawet najlepszy ekspres na kapsułki nie jest w stanie zbliżyć się jakością do prawdziwego ekspresu do kawy. Z drugiej jednak strony jego cena może być niższa o nawet 10 razy. Tak naprawdę ekspres kapsułkowy to poziom wyżej przelewania zmielonych ziaren gorącą wodą, choć w wielu przypadkach jest to niewątpliwie opłacalny zakup.


Zacznijmy od tego, że bezdyskusyjną zaletą ekspresów na kapsułki jest ich niska cena względem prawdziwych ekspresów do kawy. Koszt takiego narzędzia to średnio 130 złotych. Oczywiście ekspres na kapsułki bardzo dobrej jakości może kosztować do 500 złotych, ale różnica między tanimi ekspresami a drogimi jest znikoma i raczej nie warto przepłacać. Te droższe mogą pochwalić się wyższą kulturą pracy oraz możliwością wyboru mocy przygotowywanej kawy. Posiadają także większy zbiornik na kawę i charakteryzują się wbudowanym spieniaczem do mleka. Czy więc warto kupić droższy model? Zdecydowanie nie. Różnica jest minimalna, a sama jakość kawy nie różni się praktycznie w ogóle.

Szeroka dostępność i niska cena to nie wszystkie zalety ekspresów do kawy. Kolejne to niewielka ich waga oraz kompaktowe rozmiary. Świetnie sprawdzają się na niewielkich półeczkach ustawionych w miejscu pracy. Łatwość obsługi i prosty sposób czyszczenia to niewątpliwie kolejne zalety tego urządzenia, które mogą nas przekonać, że warto zakupić ekspres na kapsułki.

Ekspres na kapsułki – jaki wybrać?

Tak naprawdę nie ma większego znaczenia, jakiej firmy ekspres na kapsułki wybierzemy. Nie różnią się one niczym szczególnym, a jakość sporządzonej kawy jest podobna. Nie ma co ukrywać, że kawa przyrządzona w ten sposób nie może równać się tej przygotowanej w ekspresie do kawy. Wybór odpowiedniego ekspresu do kawy powinien skupiać się na jego dostępności. Ponadto kapsułki do danego ekspresu muszą być łatwo dostępne, aby poszukiwanie ich nie zajmowało nam zbyt dużo czasu. Ekspres na kapsułki jest bardzo tani, ale kawa z tego urządzenia jest niczym innym, jak kawowym fast-foodem.

Czy kawa w kapsułkach jest zdrowa?

To, że kawa jest zdrowa jest faktem niezaprzeczalnym. O jej zaletach prozdrowotnych moglibyśmy pisać w nieskończoność. A co z kawą w kapsułkach? Czy jest niezdrowa? Kawa w kapsułkach nie jest niezdrowa, choć krążący mit, jakoby związek chemiczny o nazwie furan, który jest obecny w kapsułkach, był niebezpieczny, jest przesadzony. Oczywiście kawa w kapsułkach mogłaby być niezdrowa, ale ilość wypijanej kawy musiałaby sięgać kilkunastu filiżanek dziennie. Przy takiej ilości wypijanej kawy nawet ta wypijana z ekspresu mogłaby wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Ponadto furan bardzo szybko ulatnia się z przyrządzonej kawy, więc odczekując 2 minuty po jej zaparzeniu, będziemy mieć pewność, że szkodliwego składnika w naszej kawie już nie ma.

Czy kapsułki pasują do każdego ekspresu?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, iż kapsułek z różnych systemów nie można stosować zamiennie. Dzieje się tak głównie dlatego, że różnią się one od siebie kształtem, a także technologią perforacji. Najprościej rzecz ujmując, określone kapsułki będą działały tylko w ekspresach opartych na określonym systemie kapsułek z kawą.

Ceny kapsułek

Niestety ceny kapsułek do kawy to niewątpliwie duża wada tak przyrządzanej kawy. Przeliczając 250 g zmielonej kawy ziarnistej na opakowanie kawy w kapsułkach wychodzi na to, iż filiżanka kawy kapsułkowej jest znacznie droższa. Dlatego też wiele osób nie decyduje się na zakup ekspresu na kapsułki, ponieważ sama cena kapsułek, a także jakość kawy oraz wymóg stosowania konkretnej kapsułki do danego ekspresu, nie są zbyt zachęcającymi czynnikami.

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

cold brew
CoffeeStory logo
espresso

Kawa

Popularne artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej